Töökohaspordi kuu: aprill 2019

Töökohaspordi kuud korraldavad Eesti Olümpiakomitee, Ühendus Sport Kõigile, Eesti Firmaspordi Liit ja Kultuuriministeerium. Kuu raames toimuvad erinevad ettevõtmised, millest kõik on oodatud osa võtma ning muidugi ka iseseisvalt oma töökohas sportimis- ja liikumisüritusi korraldama.

Mis on töökohasport?

Töökohasport tähendab tööajal tehtavat või tööandja poolt soodustatud liikumist. Selle eesmärk on aidata kaasa töötaja heale tervisele ning vaimsele ja füüsilisele võimekusele. Igapäevased tööülesanded ei taga piisavat kehalist vaheldust, vaid pigem võivad seda hoopis pärssida ning koguni vigastusi põhjustada, kui tööajal hoitavaid staatilisi asendeid või ühekülgseid liikumismustreid mõttestatult ei tasakaalustata.

 

Töökohaspordi kuu on hea võimalus positiivsete muutuste tegemiseks, panustades oma töötajate tööergonoomikasse, kontorivõimlemisse ja igapäevasesse liikumisse. Tööandjate kõrval on oodatud initsiatiivi võtma ka töötajad ise, leides viise liikumiseks iseseisvalt või kolleegidega.

Töökohasporti võib jagada mitmeks valdkonnaks:

  • Kontorivõimlemine ja igapäevane liikumine. Töökohtadel tehtavad teadlikud liikumispausid, mille abil saame tasakaalustada töö ajal hoitavad staatilisi asendeid või ühekülgset liikumismustrit. Siia alla käib ka näiteks teadlikult aeg ajalt kontorilaua tagant püsti tõusmine jms
  • Kontorivõistlused on töökohal ja oma kolleegide vahelised kergemad sportlikud jõukatsumised. Näiteks sammulugemisvõistlused või kontoris peetav ping-pongi- või lauajalgpalliturniir. Nende eesmärgiks on motiveerida töötajaid suurendama oma igapäevast liikumishulka
  • Treeningutoetus ja ühistreeningud. Töötajatele makstava treeningutoetuse või kontoris korraldatavate ühistreeningute eesmärk on tagada see, et töötaja saavutaks endale igapäevaelus vajaliku aktiivse liikumise hulga. Sellega käib kaasa paranenud tervis (vähem haiguspäevasid) ja suurenenud tööviljakus (paraneb tähelepanu ja töövõime).
  • Töökohasport. Ettevõtete vahelised üleriigilised või rahvusvahelised võistlused, mille eesmärk on pakkuda sportlikku ajaviidet ja väljundit ettevõtte kõige sportlikumatele töötajatele. Väljund tõsisematele sportimishuvilistele aitab neid veelgi motiveerida ning ühtlasi läbi eeskujude suurendada ka teiste töötajate liikumisaktiivsust.
  • Tööergonoomika pole küll otseselt seotud liikumise ja spordiga, kuid on eelduseks, et tööpäeva kestel hoitavad asendid teeksid meile võimalikult vähe kahju ega põhjustaks vigastusi.

Ettevõtete Töökohaspordi Challenge

Töökohaspordikuu raames on valmimas ka lõbusad spordivideod Teie ettevõtete kontoris. Kõikide soovi avaldanute vahelt valime välja 22 ettevõtet, kelle juurde tuleme videosid tegema ja igal tööpäeval alates 1. aprillist kuni 30. aprillini postitame uue lõbusa video sotsiaalmeediasse.
Registreerimine?
Kui soovite antud üleskutsest osa võtta, piisab vaid meili teel (taavi@firmasport.ee) meile teada anda ning oletegi kirjas
Mis edasi?
Kui soovite üleskutsega kaasa tulla, siis soovime teada, kas soovite osaleda üleskutses ühe võistkonnaga või mitmega.
Millal ja kus?
Videod saame teha vaid Tallinnas või Tallinna lähistel paiknevate võistkondadega. Video tegemiseks vabad päevad on 10.04.2019 või 11.04.2019, mil oleksime valmis Teie juurde külla tulema ja video ära filmima
Milliseid harjutusi tegema peab?
  1. kätekõverdused 1 minuti jooksul – käed õlgade laiuselt või pisut laiemalt, rind puudutab meie poolt maha pandud plastikust asja maas ja tagasi sirgetele kätela, siis kordus loeb.
  2. kükid 1 minuti jooksul – käed sirgelt kõrval, selg sirge ning laskud kükki kuni näpuotsad puudutavad maad ja tagasi püsti. Kordus loeb kui näpuotsad puudutavad maad
  3. kosmonaudid 1 minuti jooksul – algus püsti seistes, laskud kiirelt toenglamangusse, puudutad rinnaga maad, tagasi toenglamangusse ning hüppad üles, käed pea kohal ja jalad maast lahti – siis kordus loeb.
  4. plank-u hoidmine aja peale – küünartoeng lamangus, varbad maas, plastikust toru on selja peal ning igal ajahetkel peab kehal olema plastikust toruga kolm puutepunkti. Üks eksimus hoiatus, teine eksimus aeg kinni.
  5. selg vastu seina, jalad 90′ hoidmine aja peale – sirge selg vastu seina, pea vastu seina, jalad 90′ ees, käed kõrval hoidmine. Üks eksimus hoiatus, teine eksimus aeg kinni.
Iga võistkonna liige teeb ühe harjutuse!
Mis see maksab?
Videotes osalemine ei maksa mitte midagi ning on osalevatele võistkondadele/ettevõtetele tasuta.
Mida see annab?
Üleskutses osalemine annab kindlasti päevaks energiat juurde ning kõik töökohaspordikuus osalenud inimeste tervis paraneb ja loodetavasti süveneb liikumisharrastus veelgi või nakatab spordiga mitte häid suhteid omaval inimesed spordipisikuga!
Mis auhinnaks on?
Auhinnad parimatele on välja pannud FitKit, kes igale võitjale annab ühe treeningvarustuse komplekti. Kolme parimat võistkonda premeeritakse ka omanäoliste karikatega. Lisaks on SportID omaltpoolt välja pannud loosiauhinnaks 2×50€ väärtuses krediiti.
Lisaks on Borealis välja pannud uudistootena silmamasseerija iSeeM.
Mis saab nendest kes valituks ei osutu?
Need kes valituks ei osutu, saavad ka üleskutsest osa võtta, lisades video enda sotsiaalmeedia kontole ning pannes juurde juurde viited #firmasport #liigume #terveeestieest #tookohaspordikuu #sportideas. Siis jõuavad kõik videod meieni ning kõikide osalenute vahel läheb loosi vahvaid auhindu.
Mis veel kuu jooksul toimub?

Töökohaspordikuu kalender

Kõik aktiivsed inimesed võivad sisendit anda töökohaspordikuu kalendrisse alates 25.03.2019, et pakkuda inimestele veelgi rohkem võimalusi liikumiseks ja sporditegemiseks. Näitena saame tuua Merko Ehituse poolt korraldatav joogatreening kontoris, jooksutreening ja rattatreening ühe töötaja eestvedamisel, AS Norma poolt korraldatav orienteerumisalgõpetus. Kõik mida Teie ettevõttes töötavad inimesed sooviksid ise ette võtta on oodatud!

FIT100 treeningkampaania

1.-30. aprillil on kõik kutsutud üles märkima oma liikumiskorrad liikumisäppis FIT100. Nende vahel, kes saavad kuu jooksul kirja vähemalt 15 liikumiskorda, loositakse välja 6 paari NIKE Free spordijalatseid.  FIT100 äppi (SportID International) saad alla laadida Apple Store’ist ja Google Play Store’ist.

Kevadspartakiaad’19

22.-26. aprillil toimub Tallinnas ettevõtete kevadspartakiaad, kus ühe nädala tööpäevade õhtutel saab panna ennast proovile ning võtta mõõtu oma kolleegide ja teiste ettevõtete esindajatega sellistel aladel nagu keegel, noolevise, laskmine, trepijooks, sõudeergomeetrite kolmevõistlus, male, kabe ja curling. Rohkem infot www.firmasport.ee/kevadspartakiaad.

Stamina Tervisejooksu- ja kõnnisari

Alates 24. aprillist algab Stamina Tervisejooksu- ja kõnnisari, kuhu oodatakse töökollektiive. Lisainfo ja registreerimine www.stamina.ee

 Ettevõtete spordiseminar Rakvere AQVA SPA-s

Töökohaspordikuu järelainetusena on 23.-24. mail kõik töökohaspordi huvilised, aga ennekõike organisatsioonide personali- ja spordiklubide juhid oodatud Rakverre töökohaspordi seminarile, kus tulevad teemadena käsitlemisele toitumine, spordipsühholoogia, sport Nõukogude Eestis ning palju muud. Ajakava ja registreerimine kodulehel https://www.firmasport.ee/ettevotete-spordiseminar-rakveres/