Posted by: Taavi Kruut

Sportlikud ettevõtted maksvad elektri eest poole vähem!

Alates 2019 aasta jaanuarist on Eesti Firmaspordi Liit ja Liidu liikmed, Tallinna Lennujaam, Swedbank, AS Norma, Elisa, Tallinna Linnatranspordi AS, Danske Bank, SportID ja Orkla Eesti AS läinud kaasa uue rohelise kampaaniaga „Kondimootori kontor“. Kampaania eesmärk on propageerida taastuvenergiat ja kasvatada teadlikkust sel teemal. Ühiselt allkirjastati Pariisi kliimaleppe lisaartikkel nr 30, mis aitab kaasa taastuvenergia allikate kasutamisele.

Ettevõtmise raames toodavad ettevõtte töötajad kontoris kuluva energia vähemalt 50% ulatuses ise. Energia tootmiseks on kontoritesse paigaldatud trenažöörid, millel treenides on võimalik vajalikeks tegevusteks elektrit toota. Tavaliselt toimub väntamine 15-minutiliste vahetustena, millest on välja kujunenud ka väike firmasisene võistlus – iga nädal premeeritakse enim energiat tootnud töötajaid põnevate auhindadega.

Tulemused räägivad enda eest – kontorikulud on viimastel kuudel just elektri arvelt märkimisväärselt vähenenud ning viimased andmed näitavad, et ka töörahulolu ettevõttes on tublisti kasvanud. Kuigi energia tootmine kontoris on positiivselt vastu võetud, on vahepeal mõnus ka sellest puhata. Eesti Firmaspordi Liidu projektijuht Taavi Kruut sõnab kergendatult: „Õnneks lähevad päevad praegu aina pikemaks ja valget aega on rohkem, mis tähendab, et kontoris on naturaalne valgus olemas.“

Norma AS Materjalide Tehnoloogia insener Marvin Üürike ja Orkla Eesti AS kommunikatsioonijuht Ruth Roht : „Meil kui tootmisettevõtetel on tulemused eriti hästi näha! Töötajad on elektrienergiat tootes hoidnud kokku väga suurel hulgal raha ning planeerime laienemist ka Aasia turgudele!“

Tallinna Linnatranspordi AS kommunikatsioonijuht Kaarel Kutti ja Tallinna Lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts: “Transpordi ettevõtete töötajad on oma füüsilist vormi parandanud just vastupidavusaladel – kuna bussijuhid lükkavad bussidele hoogu juurde jalgadega ning lennukite teenindamisel kasutatakse nüüdseks vaid inimeste füüsilist jõudu, siis ka küttekulud on märkimisväärselt alanenud!“ Mõlemad vabandavad hilinenud bussi ja lennukigraafikute pärast, kuid lubatud graafikud peaksid paranema juba selle aasta septembriks, kuhu töötajate tipp-vorm on arvestatud.

Talvisel ajal, kui mõni töötaja on puhkusel ja energiatootjaid kontoris on vähem, valitseb Firmaspordi Liidu kontoris üsna romantiline atmosfäär. Laudadelt võib siis leida mitmeid küünlaid, mis olemise valgemaks teevad. Mõnusalt hämar valgus mõjub rahustavalt töötajate silmadele ning ei väsita silmi nii kiiresti. Võimalikult palju kasutatakse sülearvuteid, mis on kodus täis laetud.

SportID esindaja Marti Soosaar aga üleskutsega väga rahul ei ole: „SportID kasutamine on vähenenud märkimisväärselt, kuna töötajad treenivad tööl olles piisavalt, siis on neil sellevõrra rohkem vaba aega ja enam spordisaalidesse asja ei ole…“ oli SportID esindaja nördinud.

Selline eluviis kontoris on pannud inimesi hoopis teadlikumalt jälgima energiakulusid ka koduses majapidamises ning palju enam pööratakse tähelepanu sellele, et energiakulud hoida madalad nii töö juures kui kodus.

Soovitame taolist ettevõtmist kõikidele firmadele, kuna see on kasulik nii mitmeski mõttes. Ühiselt saame propageerida rohelise energia tootmist ja kaasa aidata süsiniku jalajälje vähendamisele. Teisalt saavad inimesed paraja füüsilise koormuse kätte juba töökohas ning töötajad on hea tervise juures.

Täpsemad detailid ettevõtmise kohta leiate aadressilt www.firmasport.ee/tookohaspordikuu