Posted by: Taavi Kruut

Spartakiaad – mis see ikkagi on?

Päev vähem kui kuu aja pärast saab Tallinnas alguse selleaastane Sügisspartakiaad, kus sedapuhku võetakse omavahel mõõtu nii lamades raskuste surumises, kurikate maha veeretamises mitmekilose kuuliga, täpsuslaskmises vibuga, kuival maal sõudmises, Mika Häkkineni jäljendamises väiksemal vormelil, sirgete nägude harjutamises kaarte mängides, pinxi ja sulkat tagudes ning ka avabasseinis sulistamises.

Kuid mis siis õigupoolest see Spartakiaad on? Interneti avarustest võib välja lugeda, et tegu on paljude spordialadega spordivõistlusega, nime olevat ta saanud Kreeka mütoloogiast tuntud Spartacuse järgi ning leiab aset 1 või 2 aastat enne Olümpiamänge.

On ka natukene teisi arvamusi, mis see “spartakiaad” siis õigupoolest on. Küsisime meie tublidelt rahvasportlastelt, mida nemad peavad spartakiaadiks.

Laina Mesila-Kaarmann, kes esindab Orkla Eesti AS-i ning oma esimeselt spartakiaadilt võttis osa alles ülemöödunud suvel ja on hetkel juhtimas naiste arvestuses parima rahvasportlase tabelit ütleb aga, et sõna “spartakiaad” kuuldes manab ta silme ette kohe pikka rivi sportlaseid, kes on kõik kollektiividena kokku kogunenud, et siis paari päeva jooksul ühiselt sporti tehes aega veeta. Tegemist on ka rohkem “mitmevõistlusega”, kus kahe-kolme päeva jooksul tugevamad võtavad osa koguni 12-lt eri alalt.

Enda trump alaks tuleval sügisspartakiaadil peab ta aga sõudeergomeetrit, kus eelmisel aastal õnnestus poodiumile pääseda. Samuti loodab ta ka enne võistlust korra end kardirajal testimas käia, et siis päris võistlusel valmis olla.

Ivo Stofoldt Tallinna Lennujaama Spordiklubist leiab aga, et “spartakiaad” tähendab tema jaoks kollektiivi kokku toomist ning omavahelist konkurentsi nii kolleegide kui ka uute saadud tuttavatega spartakiaadidelt. Ivo lisab, et trumpalaks peab ta nii mini-reketloni, kardisõitu kui ka pokkerit – kuigi spetsiaalettevalmistust veel alustatud ei ole. Siiski, värisema peaks igaüks, kuna kerge ärevus enne sporti on alati kasulik. Kindlasti on tegu kogenud spartalasega, kes on spartakiaadidest osa võtnud juba 3 hooaega. Et tegu on tubli spordimehega kinnitab ka see, et Ivo on hetkel juhtimas M40 arvestuses parima rahvasportlase tabelit. 

Tallinna Lennujaama Spordiklubist on veel teinegi tubli sportlane, kes on end tippu sportinud – Anne Kaseväli, kes on hetkel juhtimas naiste arvestuses sportlikuma ettevõte juhi tabelit. Spartakiaad tähendab tema jaoks põnevust, koosolemist ja koos tegemist ning uusi ja huvitavaid kogemusi just spordivallas, kuna Firmaspordi spartakiaadidel on alati mõni uus ja huvitav ala või nüanss lisatud, mis teeb sportimise meeldivalt mõnusaks. Anne puhul on tegu väga kogenud spartalasega, kes on spartakiaadidest osa võtnud juba 2009. aastast alates ning oma edu saladuseks peab ta oma motot: “julge hundi rind on rasvane!”.

Meie edukad rahvasportlased iseloomustavad aga tali- ja suvespartakiaade kui suurejooneliseid võistluseid, kus on koos paljud erinevad ettevõtted koos oma kollektiividega ning eesmärk on kõigil üks – teha palju sporti, veeta mõnusalt aega, viia töömured viivuks eemale ning saada osa sellest vägevast melust koos meeldiva seltskonnaga.

Seega, kes veel ei ole end Sügisspartakiaadile kirja pannud – nüüd on viimane aeg. Veel jõuab end viia piisavalt heasse vormi, et napsata endale mõni ala võit. Ka on kolleegidega üheskoos sportimine ainult kasulik nii igaühele endale kui ka ettevõttele.