Posted by: Taavi Kruut

Firmasportlased avaldasid sporditiimi juhtide edu saladused

Eesti Firmaspordi Liit on ettevõtteid läbi sportlikke mõõduvõttude liikuma innustanud juba aastast 2005. Kui algul tuli inimeste veenmisega tõsisemalt tööd teha, siis täna saavad korraldajad rõõmu tunda üksteise järel purunevate osalusrekordite üle.

Tegelikult on ühe tiimi komplekteerimise taga ka omajagu tööd, et kõik osalejad saaksid just neile sobivale alale õigel ajal kirja ning võistkonnad oleksid vastavalt korraldajate reeglitele komplekteeritud. See ülesanne langeb üldjuhul firma spordiklubi juhi või selleks spetsiaalselt määratud inimese õlule. Mida suurem kollektiiv, seda rohkem valikuid, aga ka vaeva.

Palusime viimastel aastatel häid tulemusi näidanud ning suuremate ettevõtete töötajatel oma spordijuhte iseloomustada, et nende edu saladusele veidigi jälile jõuda.

Headus võidab alati!

Swedbanki väiksemate ja suuremate saavutuste ning spartakiaadide üldvõitude üle ei pea enam keegi väga täpselt arvet. Ettevõtte firmaspordi tiimi koordinaatoriks on Leho Virma.

Firmaspordi Talispartakiaad’19 / foto: Ardo Säks

Firmaspordi veteranosalejad ja head kolleegid iseloomustavad Lehot äärmise soojusega. „Avatud, lahke ja vastutulelik. Vajadusel aitab üle finišijoone ka kõik konkurendid,“ ütlesid Mari-Liis Jääger ja Ardo Pajur lausa ühest suust. „Ta on alati hea! Headus võidab!“ lisas Rain Pajur.

„Sõjaplaan pole Leho stiil, ta on ülimalt tolerantne. Kohati on see isegi probleem, sest ta on lihtsalt nii hea inimene,“ muigab Ardo, kes pole Lehot veel mitte kunagi kurjustamas või millegi üle vingumas kuulnud. „Ta juhib vägesid väga kenasti.“

„Leho ei taha silma paista, pigem teeb taustajõudude abiga asjad vaikselt ära. Usun, et tema jaoks ongi suurimaks tänuks särasilmsed inimesed ja koostegemise rõõm. Ta ei mõtle, kuidas Swedbankile võit tuua, tähtis on osavõtt. Eks inimesed valmistuvad ise ja püüavad tublid olla. Ettevõte on suur, materjali on. Pigem teevad alasid tublide pereliikmete asemel firma töötajad, isegi kui tulemus on kehvem, siis vähemalt on ise tehtud,“ selgitas Mari-Liis.

Suvespartakiaad’19 Haapsalus / foto: Ardo Säks

Rain tunnustas kolleegi head algatus- ja organiseerimisvõimet. „Kuna ta on alati igal pool kohal, siis oskab suunata, juhtida ning vajadusel ümber mängida. See on väga oluline, sest keegi peab olema tiimi aju, kes mõtleb, et kui jalgpallurid lähevad ühele ning võrkpallurid teisele platsile, siis osad inimesed tuleb saata jooksuvõistlusele või mõnele muule alale osalema. Kui keegi alt ära hüppab, siis suudab ta kohe asendusliikme leida. See on tema suur pluss. Leho on tõeline meeskonnamängija, sõber, hea huumorimeelega ning töökas.“

Aktiivne utsitamine toob edu

SEB on spartakiaadidel üsna uus tegija, kuid teeb sportlike osalejate arvuga teistele juba praegu silmad ette. Kogu tiimi veab spordiklubi juht Merten Loss, kelle aktiivsust oskavad kolleegid kõrgelt hinnata.

Suvespartakiaad’19 Haapsalus / foto: Ardo Säks

Inge Joonas osaleb suvespartakiaadil juba kolmandat aastat järjest, Kristi Huttunen liitus spordivõistlustega sel aastal esimest korda. Viimase sõnul on Merten teda algusest peale püüdnud ära rääkida. „Olen kogu aeg ära nihverdanud, sel korral siis lõpuks nõustusin. Tegelikult on äge, et tulin,“ sõnas Kristi reipalt ja lisas: „Merteni põhiline argument ongi, et siin on väga tore ja just seepärast tulebki tulla. Meil on vägev meeskond, sel korral vist mingi 70 inimest lausa. Selline kambavaim annab väga palju jõudu.“

Kui üldjuhul saab endale sobivad ja huvitavad tunduvad alad ise valida, siis mõned mõõduvõtud on n-ö kohustuslikud. Nii Inge kui Kristi tunnistasid, et jooksualadel peavad end proovile panema kõik. Mõlema naise jaoks on see pigem rõõm, sest SEB töötajatele meeldib joosta ning see tuleb neil ka hästi välja.

Firmaspordi Kevadspartakiaad’19 / foto: Ardo Säks

Inge kinnitusel saab Merten oma ülesannetega fantastiliselt hakkama. „Spartakiaadidele tulles on kõik alati hästi korraldatud, mitte millegi pärast ei pea muretsema. Merten saavutab oma tulemused läbi positiivse utsitamise ja tegelikult on spartakiaadil ju suur hulk absoluutselt kõigile jõukohaseid alasid. Kui päris tippspordiks kätte läheb, siis kaoks lõbu ära.“

Vahel saab ka piitsa ja präänikut

Hea korralduse eest tunnustavad oma sporditiimi juhti Kaire Kattaid ka Orkla Eesti AS töötajad. Inna Vainu sõnul on Kaire hea huumorisoonega ja väga nõudlik. „Saame vajadusel nii piitsa kui präänikut, kuid mõlemad on sellise organiseerimise puhul tohutult vajalikud, muidu läheme loheks kätte,“ leidis Inna.

Kaire on oma tiimi eest väljas, lisaks spordialadele inimeste leidmisele paneb ta paika ka kogu muu logistika. „Teame täpselt, kes kus ja mis kell olema peab, kes kellega ühes toas magab või kuskile sõidab. Käib ja kontrollib, et kõik oleksid oma aladel õigel ajal kohal,“ ütles ta.

Inna on firmaspordi üritustel juba väga kogenud tegija. „Meil on siin üks hea tuumik, kes on üle kümne aasta koos käinud. Eks me aitame Kairet nii võistluste promomisel kui strateegia koostamisel. Paneme rõhku näiteks vanusele, sest miks ma muidu siin 61-aastasena jooksen ja muid hullusi kaasa teen. Ikka punktide kogumise eesmärgi nimel,“ avaldas Inna. „Strateegiad on erinevad, kõiki ei saa avaldada.“

Firmaspordi Kevadspartakiaad’19 / foto: Ardo Säks

Kaire kolleegid toovad üheskoos välja spordinaise võime inimesi uusi alasid proovima meelitada Nii mõnigi tuleb osalejatele endilegi üllatuseks teinekord lausa suurepäraselt välja. Orkla Eesti AS töötajate ühtne seltskonnavaim paistab kaugele. Kui millegi üle kurta, siis on see üle 40-aastaste meeste puudus. „Kaire on tasemel, saab kõik organiseeritud. Alati! Endal tuleb vaid terve olla ja kohale tulla,“ tunnustasid firma töötajad oma sporditiimi juhti.