Posted by: Taavi Kruut

Firmaspordi Sügisspartakiaad 2018 avapäeval tõsteti rauda

Firmaspordi Sügisspartakiaad 2018 avastart anti Tallinnas Golden Club jõusaalis lamades surumise võistlusega. Rammu näitasid 24 meest ja 14 naist ning tosina ettevõtte seas võttis võidu mullu teiseks tulnud Swedbank.

Meeste arvestuses polnud täna vastast Siimo Sikutil (SEB) ja naiste seas Marie-Mädli Kivimäel (AS Norma). Vanuseklassides M40 ja N40 võidutsesid vastavalt Andres Raudsepp (Tallinki Spordiklubi) ja Kersti Peterson (Tallinki Spordiklubi).

Distsipliine oli traditsiooniliselt kolm: 

1) lamades surumine maksimumraskusele jagatud kehakaaluga;
2) lamades surumine kiirusele (mehed 1000 kg või 12,5-kordne kehakaal, naised 500 kg või 8-kordne kehakaal);
3) lamades surumine kordade arvule (mehed 50 kg, naised 20 kg kangiga).

Üle 20 aasta rammumehe jõualadega tegelenud Andres Raudsepp (Tallinki Spordiklubi) ootas iseendalt enamat. „Surusin üles 160 kg, mida on vähe. Täna oleksin tahtnud vähemalt 180 kg kerkimas näha,“ sõnas ta ja kiitis kaasvõistlejaid: „Firmasportlaste seas on väga tublisid tegijaid.“

Eelmisel aastal M40 arvestuses võidu koju viinud Margus Maidlal (Rahandusministeerium) tuli  leppida kolmanda kohaga. Kogenud firmasportlane tõdes, et konkurents on tugev ning mehi tuleb iga aastaga juurde. Sooritusega jäi Maidla rahule ja avaldas, et suutis püstitada kaks isiklikku rekordit. Võistluselt otse Kõrvemaa rattamaratonile suundunud firmasportlane teatas enne lahkumist reipalt, et esmaspäeval ootab tööl ees trepijooksu võistlus ja spartakiaadi aladest on ta seekord valinud veel ujumise, mini-reketloni ning mõõduvõtu sõudeergomeetritel.

Suvel Viljandi järve ääres rammumehe rajal mehetegusid teinud Rain Pajur (Swedbank) jäi M40 vanuseklassis viiendaks. „Jäin täna hommikul siia tulemise tõttu pannkookidest ilma, raske oli,“ pihtis ta ja lisas, et tegemist ei ole tema alaga. Küll aga sai ta uhkust tunda kolleegide Martin Millingu ja Sander Saveli üle, kes hõivasid meeste arvestuses pjedestaalil teise ja kolmanda koha.

Kui eelmisel aastal sai firmade konkurentsis võidurõõmu maitsta Tallinna Lennujaama Spordiklubi, siis sel korral jäädi kuuendaks. Mattis Torn tunnistas, et võiduga pole meestel suurt midagi pistmist. „Puhas naiste töö!“ kiitis Torn. „Mehed on meil kõik kergemas kategoorias,“ ütles ta täpsustuseks. 
Spordiklubi meespere meelehärmiks jätsid naised täna surumisvõistluse vahele.

Võistluselt lahkus Torn naerusuisena, sest maksimum raskusena tõusis üles 105 kg (eelmisel korral 85 kg) ja 50 kg kangi jõudis ta üles suruda 44 korda (mullu 30 korda). 

Naiste arvestuses parima tulemuse teinud Marie-Mädli Kivimäel oli rõõmustamiseks põhjust, kuigi viimase ala tulemus tuli mullusega võrreldes nõrgem. „Eelmine aasta suutsin kangi enda kohale suruda 59 korda, täna jäi tulemuseks 55. Maksimum raskuse surumises tuleb tehnikat parandada, siis suudaksin rohkem,“ analüüsis firmasportlane ja lisas: „Konkurents on sel aastal suhteliselt sama, võib-olla keskmine tase on veidi kõrgem. Meeleolu on siin lõbus, kõik elavad kõigile kaasa.“

Naiste arvestuses teist ja kolmandat kohta jagama jäänud Killu Vikat (Norma AS) otsustas end ettevõtte eest proovile panna kolleegi hea kihutustöö tulemusel. „Meie initsiaator andis märku, et ootab lamades surumisse nii-öelda ristikesi. Kuna seal oli kirjas vaid üks kolleeg, siis mõtlesin liituda. Kätes natuke jõudu on ning tegelikult valmistas tulemus mulle üllatuse – läks väga hästi, arvestades seda, et ma ei tegele mitte ühegi alaga spetsiaalselt,“ rõõmustas Vikat. 

Kristi Liiver (Orkla Eesti AS), kes saavutas vanuseklassis N40 neljanda koha, paneb end spordinädala jooksul proovile kaheksast alast seitsmel. „Leian, et kui juba osaleda, siis ikka kõikidel aladel, milleks vähegi võimeline oled ja nii kaua, kuni jaksu jätkub. Pokkeri jätan vahele, selles ei tunne end tugevana. Avaalaga jäin seekord rahule, kõik tulemused on enam-vähem samad, kiiruse peale surumises läks eelmise aastaga võrreldes paremini,“ ütles Liiver. 

Eesti Firmaspordi Liidu projektijuht Taavi Kruut oli küll kohtuniku rollis, kuid elas võistlejatele surumispingi kõrval kogu hingest tuliselt kaasa. Ilmselgelt sai nii mõnigi indu juurde veel ühe või paari korduse sooritamiseks. „Tänane võistlus oli vägev algus nii Firmaspordi Sügisspartakiaadile kui Euroopa ja Eesti spordinädalale. Firmasportlased on väge täis ja võin lubada, et pärast kõiki neid jõu- ja ilunumbreid saavad ettevõtete juhid oma töötajate üle vaid uhkust tunda,“ lubas Kruut.

Kokku paneb end Sügisspartakiaadi kaheksal alal proovile 18 ettevõtte 445 töötajat. Esmaspäeval toimuvad tulised lahingud Al Mare bowlinguklubis, teisipäeval pakub jahutust Keila ujula bassein ning kolmapäeval selguvad osavaimad vibulaskjad. Nädala teises pooles on kavas pokkerimäng, sõudeergomeetrite- ja kardisõidu võistlused ning mini-reketlon.